POZOR - rušíme "kamennú" pobočku, postupne prechádzame na online predaj a predaj cez telefón - 0911/141581. Stále sme tu pre vás - Meníme spôsob - nie prístup.  

Putování časem ve východním Turecku

Southeastern Anatolia Gaziantep Castle Nemrut mountain The New Halfeti in Gaziantep
Destinácia: Turecko
Kód zájazdu: 1231309
Cena od: N/A
Príplatky od: N/A
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.

Popis zájazdu

Popis okruhu

1. DEN odlet do Gaziantepe cez Istanbul, nocľah v Gaziantepe.
2. DEN Prehliadka historického centra mesta, plného bazárov, hanov, remeselníckych dielní a kúpeľov. Navštívime pevnosť, odkiaľ je nádherný výhľad na mesto, a zoznámime sa s históriou oblasti po 1. sv. vojne. Ďalej navštívime 2. najväčšie múzeum mozaík na svete. V novej modernej budove uvidíte mozaiky z antického mesta Zeugma. Prejazd do mesta Kahta, nocľah.
3. DEN Odchod k hore Nemrut. Táto hora bola pohrebná mohylou kommagenských kráľov a centrom nového náboženstva, ktoré sa malo z tejto hory šíriť. Plošina hory je vyzdobená nielen obrovskou pohrebné mohylou, ale aj sochami kráľov v nadživotnej veľkosti. Odtiaľ budete môcť obdivovať krásu okolitých hôr a záhyby Atatürkovo priehrady. Potom navštívime ďalšie miesta spojené s históriou kráľovstva Kommagene - Karakušskou mohylu, Arsameiu - hlavné mesto kráľovstva s nádhernými skalnými reliéfmi a Cenderský most.
4. DEN Prehliadka Sanliurfa. Navštívime jaskyňu, kde sa podľa povesti skrýval prorok Abrahám pred hnevom tyrana Nemrut, a Kaprí jazero, ktoré je spojené aj s postavou proroka Abraháma. Z citadely si prezrieme mesto zhora. Potom odchod do miesta Göbekli Tepe. Toto miesto je označované ako jeden z najväčších archeologických nálezov poslednej doby. Jedná sa o niekoľko svätyňou ukrytých vo vnútri kopca, ktorých vek sa odhaduje na 10 000 rokov pr. Nl Tieto svätyne sú tvorené obelisky s výškou 3 - 5 metrov pokrytými rytinami. Prejazd do Mardine.
5. DEN Prehliadka Mardine, pôvabného starobylého mesta postaveného z medovo sfarbeného pieskovca. Najprv vystúpime pod citadelu, odkiaľ je výhľad na Mezopotámska nížina. Mardin bolo mesto s početnou kresťanskou komunitou, a preto sa tu nachádza niekoľko kostolov a kláštorov. Navštívime tzv. Šafranovej kláštor z 5. storočia, ktorý dostal meno podľa farby kameňa, z ktorého je postavený. Tunajšie mnísi stále používajú ako liturgický jazyk aramejčinu, jazyk, ktorým hovoril Kristus. Prejazd do Midyatu.
6. DEN Prehliadka mesta Midyat, ktoré bolo donedávna sídlom komunity Asýrčanov. V Midyatu sídli početná skupina kresťanov, ktorí sú vynikajúcimi striebrotepci. Ich výrobky môžete obdivovať na tunajšom trhu. Počas cesty k jazeru Van pôjdeme po planine, ktorá sa nazýva Hora služobníkov božích a na ktorej sa nachádza niekoľko kláštorov. Podľa časových možností návšteva jedného z týchto kláštorov. Prejazd k jazeru Van, do mesta Tatvan. Odtiaľto vyjdeme k vyhasnutej sopke Nemrut (3 000 m nm) sa 4 kráterovými jazerami a nádherným výhľadom na jazero Van. V čase, kedy bola táto sopka činná, jej aktivita vytvorila Vänskä jazero., Ktoré sa nachádza v nadm.v.1 6090 m.
7. DEN U južného brehu jazera Van sa nachádza ostrov Akdamar, kde navštívime jeden z najlepšie zachovaných arménskych kostolov z 10. storočia. Tento kostol je prekrásnou ukážkou arménskej architektúry s freskami s biblickými motívmi. V meste Van navštívime skalu s pevnosťou z čias pradávne Urartské ríše, ktorá sa tu rozkladala. Cestou do pevnosti uvidíte urartské klínopisné písmo a hrobky niekoľkých urartských kráľov. Z pevnosti si ukážeme, kde sa nachádzalo pôvodné mesto Van. Ďalej podľa časových možností navštívime stredovekú kurdskú pevnosť Hošap, postavenú v horách.
8. DEN Odchod do pohraničného mesta Dogubeyazit, ktoré sa nachádza pod horou Ararat. Cestou zastávka pri vodopáde Muradiye. V Dogubeyazitu si prezrieme monumentálne palác Isaka Pašu zo 17. storočia. Obdivovať tu môžete najmä hárem so 14 spálňami, podlahovým vykurovaním a kúpeľmi. Ďalej sa vám naskytnú nádherné výhľady na biblickú horu Ararat. Pozrieme sa tiež na miesto, kde údajne pristála Noemova archa. Prejazd do Kars.
9. DEN Prehliadka mesta Kars, ktoré bolo v 10. storočí hlavným mestom Arménskeho kráľovstva, v 19. storočí patrilo mesto Rusku. Navštívime kostol Apoštolov a mešitu Fethyie, ktorá bola v 19. storočí postavená ako ruský kostol. Ďalej odídeme do arménskeho mesta Ani. Ani sa koncom 10. storočia stalo hlavným mestom Arménskeho kráľovstvo, v tejto dobe tiež nastal najväčší rozkvet mesta. Arméni boli majstri v spracovaní kameňa. Preto tu uvidíte zachovalé hradby, pevnosť, kúpele a najmä kostoly a katedrálu z červenkastého pieskovca zdobenou krásnymi reliéfy. Prejazd do Erzurume.
10. DEN Prehliadka Erzurume, najvyššie položeného mesta v Turecku (1 950 m nm). Symbolom mesta je čiftelia minaret madrase, čo je Kořánová škola s 2 minaretmi. Prejazd do Trabzonu. Po ceste nás čaká návšteva kláštora Sumela. Byzantský kláštor bol vybudovaný v 4. st. v jaskyni na vysokom skalnom útese nad údolím s divokou horskou riečkou.
11. DEN Transfer na letisko, odlet cez Istanbul do Prahy.

CENA ZAHŔŇA: leteckú dopravu Praha - Istanbul - Gaziantep - Istanbul - Praha, letiskové taxy a ďalšie poplatky, transfer letisko-hotel-letisko, 10 nocí v hoteli ***, 10x raňajky, 10x večeru, dopravu podľa programu, služby česky hovoriaceho sprievodcu

CENA NEZAHŔŇA: cestovné a covid poistenie, prepitné, vstupy (cca 100 EUR)

Zľavy
1-2 deti 2 - 12 rokov v sprievode 2 dospelých osôb cca 52 EUR

Minimálny počet účastníkov: 25

FAKULTATÍVNE PRÍPLATKY: 1lôžková izba (cca 320 EUR)