POZOR - rušíme "kamennú" pobočku, postupne prechádzame na online predaj a predaj cez telefón - 0911/141581. Stále sme tu pre vás - Meníme spôsob - nie prístup.  

Chile, Peru, Bolívia a Veľkonočný ostrov

Za jeho oficiálneho objaviteľa je považovaný Americký univerzitný profesor z Yale Hiram Bingham. fot Cusco je bývalým hlavným mestom ríše Inkov a jedným z najkrajších miest na svete. foto: Laura Lackov Dômyselnosť architektúry Inkov. foto: Laura Lackovičová – BUBO Peruánci vedia pohostiť. Spoznávajte kultúru Inkov a spite ako králi. Zlepšite si ubytovací štandard Najväčší kameň má vyše 7 a pol metra a 12 ton. foto: Laura Lackovičová – BUBO Prémiový hotel JW Marriott el Convento v Cuzco je po dokonalej rekonštrukcii, ktorá sa viac než poda Plaza de Armas, Lima. Večerný prílet do Limy, hlavného mesta Peru a druhého najväčšieho mesta Južnej Väčšina turistov Limu obchádza (čo je veľká škoda), ale my v BUBO chceme tomuto mestu venovať čas a Už počas prvých metrov krásnym koloniálnym centrom pochopíte, prečo sa Lime hovorí aj mesto balkónov Peru je nádherne farebné a pociťovať to budeme od prvého dňa. foto: Laura Lackovičová – BUBO Nádherné Plaza de Armas počas dňa. Vstupná brána do čias kolonializmu. foto: Laura Lackovičová – BUB /uploads/covery zajazdov/luborkucera_bolivia_img_0421-66.jpg Nevynecháme ani domáce špeciality. Peru je pre gastro fajnšmekrov jednou z najlepších svetových dest Mesto balkónov a fontán. foto: Laura Lackovičová – BUBO Lima má 1900 balkónov, ktoré si môžete Nazrieme aj do katakomb pod františkánskym kláštorom s 300 000 telami.
foto: Katarína Foltánová – BU Z úrovne mora prilietame do Cusca vo výške 3400 metrov nad morom. foto: archív BUBO Španieli svoje koloniálne budovy stavali na pôvodných základoch inkských budov, ktoré dobre odolával Zlepšite si ubytovací štandard počas zájazdu a strávte 6 nocí v pohodlí exkluzívnych hotelov s výbor Zlepšite si ubytovací štandard počas zájazdu a strávte 6 nocí v pohodlí exkluzívnych hotelov s výbor Zlepšite si ubytovací štandard počas zájazdu a strávte 6 nocí v pohodlí exkluzívnych hotelov s výbor Zlepšite si ubytovací štandard počas zájazdu a strávte 6 nocí v pohodlí exkluzívnych hotelov s výbor Zlepšite si ubytovací štandard počas zájazdu a strávte 6 nocí v pohodlí exkluzívnych hotelov s výbor Čarovnú architektúru mesta vymeníme sa o čosi pôvodnejšie budovy... foto: Ľubor Kučera – BUBO Začíname iba dvesto výškových metrov nad mestom, na pevnosti Sacsayhuaman. foto: Laura Lackovičová – Pevnosť sa nachádza priamo nad bývalým hlavným mestom Cusco. foto: Ľubor Kučera – BUBO Peru a Bolívia sú dve najindiánskejšie krajiny na svete. foto: Ľubor Kučera – BUBO Dáme si aj jazdu na skalných šmykľavkách? foto: Ľubor Kučera – BUBO Pevnosť Sacsayhuaman - jedná z mnohých krásnych zastávok na zájazde. 
foto: Laura Lackovičová – BUBO Posvätné Q´enko, vápencová skala, ktorú Inkovia zakomponovali do svojho chrámu, pričom využili aj ja Ochutnáme aj miestne špeciality. Viete, čo je cuy? Ceviche? Pisco sour? foto: Laura Lackovičová – BU U nás domáci miláčik, u tamojších obyvateľov kedysi bežný pokrm. Pred príchodom Španielov tu totiž n Tradičné farbenie látok. foto: Ľubor Kučera – BUBO Dáme si selfie? foto: Laura Lackovičová – BUBO Najkrajšie a najfarebnejšie suveníry v Južnej Amerike? foto: Laura Lackovičová – BUBO Terasy majú funkciu obrovského skleníka s rôznymi stupňami mikroklímy. foto: Ľubor Kučera – BUBO Scénická cesta na Machu Picchu vlakom popri divokej Urubambe. Nasadáme na vlak a čaká nás krásna cesta údolím rieky Urubamba.
foto: Ľuboš Fellner – BUBO Prichádzame do magického strateného mesta Inkov. foto: Laura Lackovičová – BUBO Fotografie, o ktorých sníva nejeden cestovateľ. foto: Martin Šimko – BUBO Vyberiete sa na niektorý z trekov? foto: Ľubor Kučera - BUBO Spoločnosť nám budú robiť všadeprítomné lamy a alpaky. foto: Laura Lackovičová – BUBO Viete, aký je medzi nimi rozdiel? foto: Ľubor Kučera – BUBO Na našej ceste sa dostaneme naozaj vysoko... Sme vo výške 4 335m n.m. Povinná fotka s tabuľou musí b Ide o najvyššie položené splavné jazero sveta. 
foto: Veronika Bednárová – BUBO Jazero Titicaca má rozlohu približne 8500 kilometrov štvorcových, približne 1/5 rozlohy Slovenska. f Priamo na rákosových ostrovoch žije etnikum Uros.
foto: Veronika Bednárová – BUBO Tvorí hranicu medzi Bolíviou a Peru vo výške 3809 metrov nad morom.
foto: Ľubor Kučera - BUBO Vyberiete sa na výlet na horu Chacaltaya? Na vrchole sa vám naskytnú takéto nádherné výhľady. foto: Postupne sa zvečerieva a my už cítime nastupujúci chlad z jazera. Vraciame sa do prístavu a presúvam Naši BUBO sprievodcovia Južnú Ameriku milujú a sú pripravení postarať sa o Vaše zážitky. 
foto: Laur Pod nami jazero Titicaca v celej svojej kráse a my sa nestačíme vynadívať a zároveň robiť panorámy. Vystupujeme, s batožinou nám pomôžu miestni mládenci na špeciálne upravených nákladných bicykloch, k La Paz je najvyššie položeným hlavným mestom planéty.
foto: Veronika Bednárová – BUBO La Paz Golf Club - zahrajte si golf na najvyššie položenom golfovom ihrisku sveta. Uličkami La Pazu. Aj toto mesto si zamilujete.
foto: Veronika Bednárová - BUBO Údolie mesiaca pozostáva z pieskovcových útvarov, sformovaných eróziou a prírodnými živlami. foto: Ľ Pre odvážnych bubákov (klient BUBO) možnosť adrenalínového bonbónika, o ktorom budete roky rozprávať Výhľady na hory čoskoro vymeníme za púšť. foto: Ľubor Kučera – BUBO Moderným, pohodlným autobusom sa presunieme na bolívijské Altiplano. foto: Laura Lackovičová – BUBO Prechod cez Altiplano v štýle BUBO a lovenia zážitkov. foto: Katarína Foltánová - BUBO Nad ránom sa dostaneme k našim terénnym vozidlám a trojdňový prechod najväčšou soľnou planinou na sv Naše autá sú pripravené. Na streche si nesieme všetko. foto: Laura Lackovičová – BUBO Ak sledujete Dakar, tieto miesta vám budú známe. foto: Laura Lackovičová – BUBO Neďaleko mesta Uyuni leží pohrebisko vlakov.
foto: Laura Lackovičová – BUBO Farebnosť jazier a lagún závisí od mikroorganizmov a planktónu vo vode, ktoré sa množia v závislosti Miesto ako z inej planéty. foto: Laura Lackovičová – BUBO Vo výške približne 3800 metrov nad morom leží najväčšia soľná púšť našej planéty. foto: Ľubor Kučera Odfotíte sa aj so slovenskou vlajkou? foto: Laura Lackovičová – BUBO Pri niektorých lagúnach pravdepodobne natrafíme aj na plameniaky. foto: Laura Lackovičová – BUBO V prípade zjazdnej cesty a vhodných podmienok zastavujeme aj na ostrove uprostred Salaru - Isla del Niektoré majú aj dvanásť metrov. foto: Laura Lackovičová – BUBO Pozor na oči, odraz od bielej soli je 6x silnejší než odraz svetla od snehu na lyžiarskej zjazdovke. Okolo iba čistá príroda. Sami, uprostred južnej Bolívie, nie je tu ani mobilný signál. foto: Laura L Výhľady, na ktoré nezabudneme nikdy. foto: Laura Lackovičová – BUBO Hory, lagúny a kamenné útvary nás budú sprevádzať po desiatky kilometrov. foto: Ľubor Kučera – BUBO Nádherné lagúny, prekrásna príroda. Vedeli ste toto o Bolívii ? foto: Laura Lackovičová – BUBO Plameniaky v lagúnach, andské líšky, lamy, vicune. foto: Laura Lackovičová – BUBO Čarovné diela prírody. foto: Laura Lackovičová – BUBO Ste fanúšikom rely? foto: Ľubor Kučera – BUBO Veľkonočný ostrov stojí za návštevu! Odporúčame. foto: Samuel Kĺč – BUBO Nestíhame uvoľňovať miesto na pamäťových kartách. foto: Ľubor Kučera – BUBO Spíme pár hodín a odchádzame zavčasu. Máme namierené totiž ku gejzírom Sol de la manana (ranné slnko Schádzame do mestečka San Pedro a sme v Čile. foto: Laura Lackovičová - BUBO Sme v najsuchšej púšti našej planéty, kde navštevujeme druhé Údolie Mesiaca. foto: Laura Lackovičová Na niektorých miestach tu nepršalo aj desať tisícky rokov. foto: Katarína Foltánová - BUBO Kostol v dedinke San Pedro de Atacama. foto: archív BUBO Schádzame do najbohatšej metropoly Južnej Ameriky, Santiago de Chile. foto: Laura Lackovičová - BUBO Pohľad na Torre Grand Santiago, najvyššiu načierno postavenú stavbu našej planéty. Pôvodne malo ísť Stejky a kvalitné víno do sýtosti.
foto: Ľubor Kučera - BUBO Po 5,5 hodinách pristaneme na malej skale, Veľkonočný ostrov. foto: Samuel Kĺč – BUBO Najväčšia záhada ostrova - sochy Moai. foto: Martin Šimko – BUBO Fotografie, ktoré poznáme a vždy sme to túžili vidieť naživo... foto: Samuel Kĺč – BUBO Ako boli obrovské sochy premiestňované po ostrove, to sa dodnes nevie... foto: Martin Šimko – BUBO Orongo, Veľkonočný ostrov. foto: Martin Šimko – BUBO Ahu je názov pre pódium, na ktorom sochy moai stoja. Ahu Akivi je najhlbšie vo vnútrozemí a zároveň Oči sôch boli vyrobené z koralu. foto: Samuel Kĺč – BUBO Vybrať sa objavovať záhady najodľahlejšieho ostrova sveta stojí za to! foto: Samuel Kĺč – BUBO Smiem prosiť? Po hudobno-tanečnom predstavení domácich si môžete vyskúšať ich kostýmy. foto: Martin Je za nami neuveriteľný kus našej krásnej planéty. Plní zážitkov a vnemov letíme naspäť domov. foto:
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1333608
Cena od: 6 990 €
Príplatky od: 1 213 €
Poznávacie zájazdy
Exotika
Expedícia

Výber termínu

29.08.2024 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
04.10.2024 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
18.10.2024 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
15.11.2024 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
20.12.2024 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
19.01.2025 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
16.02.2025 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
30.03.2025 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
27.04.2025 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
29.06.2025 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
01.08.2025 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
29.08.2025 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
03.10.2025 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
17.10.2025 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
14.11.2025 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
19.12.2025 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká
16.01.2026 19 dní First Minute 6 990 € +1 213 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Krásna expedícia do najindiánskejších častí Južnej Ameriky. Slávne Machu Picchu a množstvo chrámov Inkov v okolí legendárneho Cuzca. Bájne jazero Titicaca a indiánsky La Paz. Vrchol programu: prechod bolívijským altiplanom cez Salar de Uyuni do najsuchšej púšte sveta. Na záver najizolovanejšie miesto na svete. Môžete odolať?

1. deň:
Odlet z Európy kvalitnými overenými spoločnosťami a 12 - hodinový let cez 6 časových pásiem na opačný koniec našej planéty. Čoraz viac ľudí si aj túto cestu chce užiť a využije možnosť doplatenia Business class. Vyskúšajte to aj vy a na tento let sa budete tešiť. Večerný prílet do Limy, hlavného mesta Peru a druhého najväčšieho mesta Južnej Ameriky (10 miliónov obyvateľov). Pristávame na modernom letisku Jorge Chávez v časti Callao a súkromným transferom sa presunieme do centra mesta. Meníme prvé Nuevos soles (v preklade Nové slnko), miestnu menu, ktorou budeme v najbližších dňoch platiť. Základné informácie dostanete už počas presunu, ostatné počas celého zájazdu. Naši sprievodcovia sem cestujú niekoľkokrát do roka a miesto tak dokonale poznajú. Už pri tomto prvom presune Vás Lima zaujme. Chaotická doprava a šoféri, ktorí vďaka svojej obratnosti určite patria k najlepším na svete. Bienvenidos al Peru! Ochutnáte už prvý večer známe pivo Cusquena (v preklade „dievča z Cusca“)?  

2. deň:
Kde inde začať ako v majestátnom Meste kráľov. Väčšina turistov Limu obchádza (čo je veľká škoda), ale my v CK chceme tomuto mestu venovať čas a pochopiť tak súvislosti. Bývalá metropola španielskeho miestokráľovstva v Južnej Amerike a centrum Nového sveta. Práve odtiaľto vyrážali španielski conquistadori na ďalšie výpravy smerom na juh kontinentu. Už počas prvých metrov krásnym koloniálnym centrom pochopíte, prečo sa Lime hovorí aj mesto balkónov. Sú ich tu stovky a niektoré z nich sú naozaj umelecké vyrezávané skvosty. Prehliadku začíname v kláštore San Francisco, ktorý patrí k najkrajším v Novom svete, aj vďaka originálnym zachovaným kachličkám azulejos. Máte zrazu pocit, že sa nachádzate v čarovnej Andalúzii? Španieli priviezli okrem svojej kultúry aj originálne azulejos práve z tohto španielskeho regiónu. Po prehliadke kláštora nemôžeme vynechať vzrušujúce katakomby, ktoré patria k najzachovalejším na kontinente. V neďalekom parku si pozrieme jedinú sochu Francisca Pizzara v meste a z tohto miesta uvidíme aj rozsiahle štvrte chudobných , tzv. „pueblos jovenes“. Lima, to je kontrast bohatých a chudobných štvrtí. Prečo ich je toľko a kedy vznikli? Pokračujeme uličkami Limy, až prídeme k najstaršej univerzite v Novom svete, Universidad San Marcos. Medzi jej absolventov patria napr. známy predstaviteľ avantgardy César Vallejo alebo držiteľ Nobelovej ceny Mario Vargas Llosa. Pokračujeme, na osvieženie si na ulici kúpime čerstvé ovocné šťavy za pár soles a prídeme na námestie Plaza San Martín. Kto bol tento známy libertador („osloboditeľ“) a prečo má v strede námestia sochu? Magické námestie, kde koloniálne budovy vystriedali tie republikové z 19.storočia, má úžasnú atmosféru, hlavne večer po zotmení a je to priam ideálne miesto na vychutnanie si najznámejšieho peruánskeho drinku, Pisco sour. Po obchodnej ulici Jirón de la Unión sa opäť dostávame do koloniálneho centra priamo na najznámejšie námestie, Plaza Mayor. Palmy, prezidentský palác a katedrála, v ktorej sú uložené pozostatky Francisca Pizarra, pokoriteľa ríše Inkov a prvého miestokráľa. Donedávna sa tu nachádzala aj jeho socha. Obed v TOP reštaurácii doslova pár metrov od námestia. Málokto vie, že peruánska kuchyňa patrí k najlepším na svete a Peru získalo niekoľkokrát za sebou ocenenie TOP gastronomická destinácia sveta. Ochutnáte „peruánske sushi“ Ceviche (marinované ryby v limetkovom náleve), alebo dáte prednosť typickému jedlu Lomo saltado? Hladovať určite v Peru nebudete. Kde sa v Lime nachádza národný futbalový štadión? Ak máte po výdatnom obede chuť na niečo ľahšie, ochutnáme najznámejší rýchly pokrm Južnej ameriky, empanadas, kapsy plnené mäsom, šunkou, syrom a pod. Návrat do hotela a večerný posledný drink dnešného dňa. V Lime navyše ponúkame aj možnosť objednať si prémiový hotel Sheraton, vzdialený len pár stoviek metrov od historického centra. Nadšení ľahneme do postele. Intenzívny deň a lá CK.  

3. deň:
Ranný budíček a opäť sa presúvame na letisko. Tento raz letíme na severovýchod Peru, do mesta Cusco. Mesto, ktoré vyrástlo na inkských základoch, rozložené po okolitých údoliach a z ktorého si Španieli urobili základňu pre ďalšie objavy. Sme ubytovaní v absolútnom centre, v hoteli koloniálneho štýlu, doslova niekoľko metrov od hlavného námestia, Plaza Mayor. Možnosť objednať si prémiový boutique hotel JW Marriot El convento umiestnený v historickej budove kláštora zo 16.storočia, ktorý získal ocenenie World Travel Awards 2018 v kategórii najlepší hotel kultúrneho dedičstva (odporúčame). Cusco, v preklade pupok sveta, bývalé centrum impéria Inkov, najväčšej indiánskej ríše, ktorá sa zrodila na americkom kontinente. Práve tu v meste a okolí sa nachádzajú najkrajšie pozostatky stavieb, ktoré nám Inkovia zanechali. Prezrieme si štyri najznámejšie z nich, ktoré sa nazývajú Cuatro ruinas (štyri ruiny). Prehliadku štyroch ruín už máte v cene. Začíname iba dvesto výškových metrov nad mestom, na pevnosti Sacsayhuaman. Majestátna stavba, o ktorej Španieli vyhlásili, že to musí byť dielo diabla. Odfotíte sa s lamou? Ale pozor, keď budete robiť selfie – keď sa priveľmi priblížite, tak pľujú. Nasleduje posvätné Q´enko, vápencová skala, ktorú Inkovia zakomponovali do svojho chrámu, pričom využili aj jaskyne a tunely pod skalou. Máte chuť na niečo malé? Dáme si Choclo con queso (čítaj čoklo kon keso), veľkozrnnú andskú kukuricu, ktorá sa zvykne jesť s ovčím, alebo iným syrom. Pokračujeme k spirituálnym kúpeľom Tambo Machay, kde Inka prichádzal s celým svojim sprievodom, keď sa potreboval poradiť s bohmi o problémoch súvisiacich s ríšou. Neďaleko sa ešte zastavíme pri pevnosti Puca Pucara, červenej pevnosti, ktorá strážila okolie, ako aj cestu do Cusca. Poobede pokračujeme prehliadkou historického centra Cusca, kde môžeme na každom rohu obdivovať nepochybne majstrovskú stavebnú zručnosť starých Inkov. Námestie Plaza Mayor patrí určite k najkrajším námestiam v Novom svete. Katedrála s barokovou koloniálnou fasádou, Iglesia Compania de Jesus (kostol Spoločnosti Ježišovej) a na kopcoch okolo nás stovky domov, ktorých svetlá po zotmení pripomínajú oblohu. Večer určite odporúčame ochutnať gurmánsku špecialitu z Ánd, morské prasiatko Cuy. Ideme do kvalitnej a overenej reštaurácie. Garantujeme TOP gurmánsky zážitok. 

4. deň:
Kufre nechávame v hoteli a berieme si batohy. Prichádza deň, na ktorý sme sa všetci tešili. Na jednu noc opúšťame Cusco a vyrážame smer Machu Picchu, jeden z vrcholných okamžikov nášho putovania. Cez údolie rieky Urubamba sa presunieme do mesta Ollantaytambo (možnosť fakultatívneho výletu cez magické posvätné údolie Inkov). V Ollantaytambe začína naša bájna cesta vláčikom do mestečka Machu Picchu Pueblo. Táto cesta je vždy zážitok. Vlak je jediná možnosť, ako sa na k Machu Picchu prepraviť. Na mieste lístky nekúpite, ale my už ich máme niekoľko dní vopred zabezpečené. 100% kvalitný servis CK. Prichádzame do malebného mestečka, ktoré nám bude pripomínať lyžiarske stredisko. Vysoké štíty sú všade okolo nás. Oproti Cuscu sme zišli o vyše tisíc výškových metrov a tak sa dýcha dobre. Vyskúšate aj termálne pramene? Plavky sme si pribalili. Mestu sa hovorí aj Aguas Calientes, kvôli termálnym prameňom, ktoré veľmi dobre padnú po celom dni. Očakávania narastajú a naša cesta graduje. Jeden pohárik pred spaním, aby nám Pacha Mama, matka zem, na druhý deň zabezpečila pekné počasie. Tam kdesi, nad nami, je Machu Picchu a od vzrušenia sa ani nedá zaspať. Nezabudnite si premazať fotky, uvoľniť pamäť a dobiť batérie!  

5. deň:
Dnes nás čaká vyvrcholenie našej cesty, slávne MACHU PICCHU! Zabudnuté inkské mesto. Odchádzame skoro ráno z hotela. Pre tých aktívnych je možnosť pešieho výstupu po Ceste Inkov až k samotným ruinám. Prípadne možno zvolíte radšej pohodlnejšiu alternatívu a vyveziete sa autobusom za malý príplatok 12 USD (odporúčame). Nezabudnuteľná panoráma so štítom hory Huayna Picchu v pozadí. Môžete to vidieť 100x na fotkách, ale nedá sa to porovnať s pocitom, keď to človek uvidí naživo. Miesto, kde človek cíti energiu starobylej kultúry Inkov a až odmieta uveriť, v akom dobrom stave a zachovalo. Prečo nebolo nikdy dobyté? A na aké účely slúžilo? Naši top sprievodcovia Vám tieto otázky zodpovedajú. Prehliadka mesta pri ktorej urobíte desiatky fotiek. Kto najlepšie zachytí výraz pózujúcej lamy? Pohybu chtiví majú ešte možnosť absolvovať jeden z dvoch nenáročných trekov, ktoré môžete v okolí ruín absolvovať. Alebo dáte prednosť rozjímaniu na tomto magickom mieste? Poobede vyrážame vláčikom späť do Ollantaytamba a a následný presun späť do Cusca. Machu Picchu bolo vyhlásené za novodobý div sveta a verte, že Vás nesklame ani na sekundu! Vyvrcholenie zájazdu ako sa patrí ().  

6. deň:
Dnes máme na programe zaujímavý presun. Budeme prechádzať náhornou plošinou medzi Peru a Bolíviou, Altiplanom. Po tibetskej je to druhá najrozsiahlejšia náhorná plošina na svete. Odchádzame skoro ráno, aby sme v dobrom čase prišli do nášho dnešného cieľa - do Puna. Už po prvých kilometroch vidíme, že dnešný prejazd bude iný. Púšť z okolia Limy vystriedali zelené scenérie, lamy, alpaky a ovce. Viete, aký je rozdiel medzi lamou, alpakou a vicunou? Naši sprievodcovia to jasne vysvetlia a razom ich každý bubák bez problému rozozná. Zároveň sa dozviete, ktorá vlna je najlepšia na šál, či sveter. Odísť z Peru bez svetra s lamou by bol hriech. Pomaly sa blížime k najvyššiemu bodu dnešného presunu – priesmyk La Raya. Sme vo výške 4 335m n.m. Povinná fotka s tabuľou musí byť. Okolo nás 5 tisícové vrcholce a zopár peruánskych indiánov, ktorí stoja pri svojich stánkoch. Peruánske mestečká po ceste, život indiánskych obyvateľov. Aké majú postavenie v spoločnosti? Čo ich trápi? Všetko sa dozviete. Cesta ubieha rýchlo, žiadne ostré zákruty, len relatívne rovná cesta. Jedli ste už hamburger z Alpaky? Budete mať možnosť ho ochutnať. Nadmorskú výšku už postupne cítime, ale dáme vám rady, ako tento pobyt prežiť bez problémov. Naši klienti to bez ťažkostí zvládnu. Pre bližšie info si prečítajte pokyny k zájazdu. Prechádzame mesto Juliaca, najväčšie mesto oblasti s nelichotivou prezývkou Najškaredšie mesto Peru. Pokračujeme do Puna, najväčšieho peruánskeho mesta na brehu jazera. Smerujeme priamo do prístavu, aby sme navštívili unikátne plávajúce ostrovy vyrobené z rákosia totora, na ktorých prežívajú zvyšky miznúcej populácie pôvodných Indiánov Los Uros. Započúvame sa do miestneho, zvláštneho indiánskeho jazyka Aymara, a naučíme sa aspoň pozdrav. Ideme predsa na návštevu a pozdraviť je základná slušnosť: „Kamisaraki“. Neuveriteľne fotogenické miesta, vysvetlíme si, ako sa taký ostrov poskladá, a kde chodia mladí, ak chcú mať troch súkromia pre seba. Postupne sa zvečerieva a my už cítime nastupujúci chlad z jazera. Vraciame sa do prístavu a presúvame sa do hotela. Bývame v centre a všetko máme v pešej dostupnosti od hotela. Vítame možnosť dať si čaj z koky, ktorý tu podávajú v každom hoteli. Rozmýšľate, čo si dať na večeru? Je takmer povinnosť si dať rybu s názvom trucha (čítaj truča - pstruh) z jazera Titicaca. Po večeri ešte krátka prechádzka k hotelu. Príjemná, takmer prímorská atmosféra, to všetko Vám ponúka Puno. Spomínate si ešte, že sme ráno vyrazili z Cusca? Ďalší intenzívny deň v podaní CK.  

7. deň:
Opúšťame ranné Puno, ale s jazerom sa ešte nelúčime. Budeme popri ňom prechádzať do ďalšej krajiny, do Bolívie. Ideálne vyraziť čo najskôr, aby sme v dobrom čase prišli na hranicu. Teraz už to je relatívne rýchlo ale pamätáme si časy, keď sme tam čakali hodiny. Peruánsky vidiek je skutočne zaujímavý, tehlové domy bez omietky, všade naokolo nápisy z minulých, alebo nasledujúcich volieb. Zastavujeme na jednom vyvýšenom mieste, nazvime ho Mirador, a teda vyhliadka. Pod nami jazero Titicaca v celej svojej kráse a my sa nestačíme vynadívať a zároveň robiť panorámy. V jazere chovné stanice, kde dochovávajú pstruhy. Áno, tie, ktoré Vám včera tak chutili. Zobrali ste si plavky a uterák? Ak patríte medzi ľadové medvede, môžete vyskúšať aj vodu s teplotou okolo 9°C a dať si aj zopár temp. Takmer v každej skupine sa nájde aspoň jeden odvážny bubák. Nebojte sa, nezamrznete. Za zahriatie máme predsa so sebou Pisco! Pár kvapiek na zem pre Pacha Mamu, Matku Zem, a hneď je nám teplejšie. Okolo najvyššie položeného splavného jazera sveta sa pomaly presúvame k hraničnému prechodu v mestečku Desaguadero, podľa rieky, ktorá tvorí hranicu a zároveň je to jediný odtok z jazera. Vystupujeme, s batožinou nám pomôžu miestni mládenci na špeciálne upravených nákladných bicykloch, ktorí nám kufre s úsmevom prenesú na druhú stranu (za pár soles, samozrejme). Soles zamieňame za bolivianos a ideme vyriešiť administratívne veci. Niekedy sme tu čakali niekoľko hodín, teraz to ide rýchlejšie.  Vaši známi pravdepodobne ani netušia, kde sa táto krajina nachádza, Vy ste práve vstúpili na jej územie. Prvé fotky s tabuľou Bienvenidos a Bolivia, meníme prvé bolivianos, nasadáme to do autobusu a pokračujeme. Po ceste zastavujeme v Tiwanaku, prezrieť si najdôležitejšiu archeologickú lokalitu a najvýznamnejšiu pamiatku predkolumbovských indiánskych kultúr v Bolívii (prehliadka už v cene). Verili by ste, že až sem siahalo jazero Titicaca? Stély a večný vietor. Stihneme aj obed v mestečku Tiwanaku a pokračujeme do Najvyššie položeného hlavného mesta na svete, do La Pazu. Kto to je vlastne ten Evo Morales? Prechádzame predmestím El Alto, ktoré má ale viac obyvateľov, ako samotné hlavné mesto. Tehlové domy, kam oko dovidí. A zrazu – pred nami La Paz. Mesto v údolí, v pozadí zasnežené 6 tisícové štíty. Nestačíme sa vynadívať a už teraz vieme, že La Paz patrí medzi najkrajšie mestá, aké sme kedy videli. Presun do hotela neďaleko centra. Nadmorská výška už nám takmer nerobí problém, ale čaj z koky si dáme. Už sme si naň zvykli a pred spaním padne vhod.

8. deň:
Budíme sa v úžasnom La Paze a dnes budeme toto mesto spoznávať. Mesto v údolí, to je samá úzka ulička hore a dole. Začíname na Mercado de las brujas, v uličke čarodejníc, kde predávajú všetko, čo sa dá vyrobiť z koky, ale aj rôzne iné, rituálne výrobky. A samozrejme, krásne výrobky z vlny alpaky a baby alpaky. Nebojte sa, bude priestor aj na nákupy. Pokračujeme dole na miesto, kde La Paz vznikol. Na námestie San Francisco. La Paz znamená mier. Prečo sa tak volá? Povieme si viac. Krásna katedrála, kláštor, ale hneď vedľa moderná tržnica a iné budovy. La Paz je jeden veľký mix budov. Všadeprítomný chaos, hlavne pri prechádzaní cez cestu. Prechádzame cez najrušnejšiu ulicu mesta a tentoraz stúpame. Ideme pomaličky, predsa, sme vo vysokej nadmorskej výške. Prichádzame na námestie Murillo. Kto je ten pán, ktorý má sochu v strede námestia? Palacio Quemado, v preklade, Spálený palác, ktorý vyhorel niekoľkokrát, naposledy v roku 1875 takmer do základov. Na každom rohu indiáni s typickými malými klobúkmi. Pre odvážnych bubákov (klient CK) možnosť adrenalínového bonbónika, o ktorom budete roky rozprávať všetkým známym – absolvovanie 60km dlhého zjazdu na bicykli z výšky 4700m n.m. do výšky 1200m n.m. Zážitok, ktorý je možný iba v Bolívii! (). Už ste hladní? A čo tak večera s výhľadom na celé mesto? Ideálne zakončenie ideálneho dňa. V meste, ktoré bolo zaradené medzi sedem novodobých mestských divov sveta. V CK La Paz milujeme a veríme, že vy budete tiež.  

9. deň:
Budíme sa do ďalšieho dňa v La Paze. Dnes ešte máme možnosť kúpiť rôzne bolívijské výrobky, ktoré majú trošku iné vzory a farebné kombinácie, ako tie peruánske. Prevezieme sa aj lanovkou? Vidíme tu ultramoderné lanovky, ktoré sú ideálne do hornatého terénu mesta. Vedeli ste, že systém lanoviek v La Paze je najdlhší na svete? Zároveň je to jediné mesto na svete, kde lanovky tvoria nosný systém verejnej dopravy. La Paz nás neprestáva prekvapovať. Pre skutočných dobrodruhov je možnosť aj výstupu na sopku Chacaltaya, ktorá sa nachádza neďaleko La Pazu. Aká výška je Váš osobný rekord? V okolí mesta sa bez väčších ťažkostí dostanete výšky viac ako 5400m n.m. Podvečer naložíme batožinu  a presunieme sa autobusovú stanicu, k nášmu autobusu. Lúčime sa s La Pazom a čaká nás nočný presun bolívijskou krajinou do mestečka Uyuni v dĺžke cca 10 hodín (môže sa meniť od aktuálnej situácie na ceste, počasí, atď.) Práve nám začína tá skutočná, expedičná časť cesty, na ktorú ste sa tak tešili. Pohodlne sa usaďte, sedadlá si upravte na ležanie a dobre si oddýchnite. Predtým, ako zaspíte, si vymažte nepodarené zábery a uvoľnite pamäť vo foťákoch a mobiloch. Salar si prudko fotogenický. Nad ránom sa dostaneme k našim terénnym vozidlám a trojdňový prechod najväčšou soľnou planinou na svete môže začať. Náročnejším odporúčame doplatiť si prelet tohto úseku. Získate jednu noc navyše v La Paze, ktorú môžete využiť na príjemnú večeru a prípadnú večernú prechádzku. Ráno budete mať transfer na medzinárodné letisko El Alto – La Paz a preletíte do Uyuni. So skupinou sa opätovne stretnete v Uyuni, ešte pred príchodom terénnych vozidiel.  

10. deň:
Prichádzajú naše vozidlá. Najbližšie tri dni to bude zaujímavé. Len si to predstavte: všetko si nosíme na streche nášho auta – batožinu, jedlo, benzín. Nastúpime a môžeme vyraziť. Prichádzajú naši známi šoféri. Chodíme sem niekoľkokrát za rok a tak sa už dobre poznáme. Pred odchodom ešte rýchlo umývajú svoje Toyoty, ktoré vydržia asi všetko. Soľ všetko doslova rozožerie – ale tieto autá stále jazdia. Naložíme všetko dôležité a odchádzame z mesta Uyuni. Vyrážame a naša prvá zastávka je zvláštne miesto neďaleko mesta – cintorín vlakov. Znie to desivo, pravda je však taká, že je to veľmi fotogenické miesto, kde si nafotíte opustené hrdzavé vlaky, ktoré v minulosti jazdili odtiaľto až do prístavu na pobreží Tichého oceánu. Presúvame sa na samotný salar a čaká nás vyvrcholenie programu – Salar de Uyuni – biela soľná planina, najväčšia svojho druhu na svete, vo výške 3650 m. 10 miliárd soli okolo Vás. Nič podobné ste doteraz nevideli! Bizarná krajina na vychutnanie ktorej potrebujete tie najkvalitnejšie okuliare. Odraz slnka je tu niekoľkokrát silnejší ako na snehu. Zastavujeme  na rôznych miestach a využívame túto úžasnú rovnú plochu na zaujímavé priestorové fotky. Je to doslova ihrisko pre fotografov. Kreativite sa medze nekladú a tu to platí dvojnásobne. Ak by ste potrebovali rýchlu školu fotografie, naši šoféri aj sprievodca Vám radi poradia. V prípade zjazdnej cesty a vhodných podmienok zastavujeme aj na ostrove uprostred Salaru - Isla del Pescado – ostrov v bielom mori soli porastený obrovskými kaktusmi. Tipnete si ich vek? Ako sa postupne zvečerieva, smerujeme na juh na kraj Salaru. Dnes budeme ubytovaní v zaujímavom soľnom hoteli. Steny, posteľ a jedáleň zo soli. Stravu máme zabezpečenú (plná penzia) počas celého expedičného presunu. Jedlo si nosíme so sebou a naši šoféri spolu s kuchármi nám vždy pripravia výborné jedlo. Zaspávame v objatí soli. 

11. deň:
Budíme sa na juhu Bolívie. Vyspatí, v miestnosti zo soli sa spí výborne! Dnes uvidíme krásne prírodné scenérie. Ak na konci dňa nebudete mať aspoň dvesto záberov, tak sa dnešný deň ani nerátal! Po raňajkách nasadáme na naše vozidlá a začíname náš presun cez Altiplano. Je to náhorná plošina medzi Peru a Bolíviou, druhá najrozsiahlejšia na svete (po tibetskej). Nehostinné prostredie vo výške viac ako 4000m n.m. Zastavujeme sa pri lagúne Canapa, kde vidíme prvé plameniaky. Krásne a elegantné vtáky nám, hoci v diaľke, pekne zapózujú. Smerujeme k lagúne Honda a po nej nasleduje lagúna Hedionda, kde sa zastavíme na obed. Čo nám dnes naši šoféri spolu s kuchármi pripravia? Posadíme sa na lavičku a nevieme sa vynadívať. Okolo iba čistá príroda. Sami, uprostred južnej Bolívie, nie je tu ani mobilný signál. Príjemne najedení nastupujeme a prechádzame Cestou Inkov. Aj po tejto ceste prechádzali pred vyše 500 rokmi Inkovia, keď cestovali na juh ríše. Č o tu žije? A kto ako prvý uvidí Viscachu? Stúpame pomaly, ale stále vyššie a vyššie. Stúpa nielen nadmorská výška, ale aj intenzita vetra. Čo to je, tie zvláštne kamenné útvary? Zastavujeme sa pri Kamennom strome, najznámejšej kamennej soche, ktorú tu vietor vytvoril. Pozor, stále intenzívne fúka, takže si v aute nezabudnite okuliare a šatku na tvár. Prichádzame až k Laguna Colorada, lagúne, ktorá mení svoju farbu a ktorá je zároveň vstupnou bránou do prírodnej rezervácie Andskej fauny a flóry Eduardo Avaroa (vstup do rezervácie máte v cene). Sme uprostred divej prírody. Luxusné hotely tu nehľadajte. Spíme v jednoduchom hotelíku. Všimnite si tú jasnú nočnú oblohu bez svetelného smogu. Kto prvý nájde južný kríž? 

12. deň:
Spíme pár hodín a odchádzame zavčasu. Máme namierené totiž ku gejzírom Sol de la manana (ranné slnko) a tie sú najkrajšie pri východe slnka, ako už názov napovedá. A čo tak raňajky po horúcom kúpeli? Ležať v termálnej vode, keď sa všetko naokolo prebúdza, je naozaj zážitok. Preto majte poruke plavky a uterák! Krásne scenérie všade naokolo. Zastavujeme pri Dalího púšti. Máte pocit, že ste to už videli na Dalího obrazoch? A bol tu Salvador Dalí niekedy, aby sa inšpiroval? Pokračujeme, čakajú na nás lagúny, ktoré patria k najkrajším na Altiplane. Laguna verde, v preklade Zelená lagúna priamo pod majestátnou sopkou Licancabur. Prečo je zelená? Laguna blanca, Biela lagúna, kde urobíme určite jedni z tých najkrajších záberov. Ešte urobíme pár fotiek plameniakov, ktorí nám zapózujú a zamávajú na rozlúčku. Pomaly opúšťame Bolíviu a sme nadšení z tejto krásnej, ešte stále nedotknutej krajiny. Chile je už doslova za kopcom. Prichádzame ku hranici, dostávame výstupnú pečiatku, zaplatíme výstupný poplatok a opúšťame tento magický svet v nadmorskej výške viac ako 4000m n.m. Ešte rýchla rozlúčka s našimi šoférmi, s ktorými sme strávili posledné tri dni, meníme naše terénne autá za autobus a prejdene rampu. Zrazu sa ocitneme na peknej, modernej ceste. Vitajte v Chile, najmodernejšej krajine Južnej Ameriky. Postupne schádzame až do nadmorskej výšky 2500m n.m. do najsuchšej púšte sveta Atacama. Tu vraj nikdy neprší. A čo potom tie mraky na obzore? Ideme do mestečka San Pedro de Atacama a presunieme sa do hotela. Dobre nám padne tento luxus po expedičných dňoch, ktoré sme práve absolvovali. Prejdeme si spolu hlavnú ulicu, rozmeníme prvé chilské pesos a užívame si túto atmosféru dediny siedmych statočných. Fotíme Licancabur z opačnej strany a neveríme, že sme ráno ešte boli pri lagúnach na bolívijskej strane. Pamätáte si ešte na ranný termálny kúpeľ? Intenzívny deň v podaní CK. Návšteva nezabudnuteľného Údolia mŕtvych a úchvatného Údolia mesiaca, kde vystúpime aj na obrovskú piesočnú dunu.

13. deň:
Budíme sa v mestečku San Pedro, v púšti Atacama. Čaká nás výlet do Mesačného údolia. Bude veľmi teplo, ideme predsa do púšte! Nezabudnite si pevnú obuv (aby sa Vám dobre chodilo v piesku), okuliare, vodu. Mesačné údolie neďaleko San Pedra v minulosti ležalo na území indiánskeho kmeňa Atacamenos. Vyšliapeme si na Duna Mayor, obrovskú piesočnú dunu, odkiaľ uvidíme magické, dych berúce scenérie. Púšť a v pozadí zasnežené niekoľkotisícové štíty Ánd. Prudko fotogenické. Prejdeme sa aj po hrebeni duny? Pohľad na kráter, aj amfiteáter. Tu sa testujú vozidlá, ktoré NASA vysiela do vesmíru. Pokračujeme do Údolia mŕtvych. Podľa čoho dostalo svoje meno? Vyhliadka zo Skaly Kojotov. Veľmi zaujímavý výlet, ktorý máte v cene zájazdu. Tí, ktorí by si radšej zvolili oddych, môžu využiť tento čas napríklad na opaľovanie pri bazéne. Vraciame sa do hotela, berieme batožinu a smerujeme na letisko, do mesta Calama, vzdialeného približne 100 km. Calama je centrum ťažby medi v severnom Chile a preto lieta veľa letov denne do hlavného mesta Santiago de Chile. Pri pohári čilského červeného vína alebo káve počkáme na náš odlet. Týmto preletom ušetríme veľa času. Ak by sme išli autobusom, trvalo by to 20 hodín. Let trvá približne dve hodinky a už aj pristávame v Santiagu. Bienvenidos a Santiago. Moderné mesto, 5. najväčšie mesto Južnej Ameriky, kde už vidíme mrakodrapy, moderné autá a rôzne obchody západných značiek. Vitajte naspäť v civilizácii. Súkromným transferom sa presúvame z letiska Nuevo Budahuel priamo do centra mesta, kde sme ubytovaní v modernom hoteli. Zvládnete ešte jeden pohár čilského červeného vína pred spaním?

14. deň:
Budíme sa v hlavnom meste a dnes nás čaká prehliadka. Moderné „európske“ mesto, ktoré Vám bude pripomínať Madrid alebo Barcelonu. Zároveň je živou spomienkou na kultúrne, politické a sociálne zmeny, ktoré sa v krajine udiali. Začíname pri prezidentskom paláci, ktorý je známy pod názvom La moneda. Práve tu sa uskutočnil vojenský puč vedený generálom Augustom Pinochetom. Kto to bol Pinochet? Povieme si viac. Pokračujeme okolo budovy Národného kongresu, dnes už bývalej budovy parlamentu. Kde sa nachádza parlament teraz? Prichádzame na hlavné námestie Plaza de Armas. Veľmi pekné námestie so vzácnymi chilskými palmami. Metropolitná katedrála, historická budova pošty, aj jazdecká socha zakladateľa Pedra de Valdivia. Neďaleko odtiaľ sa nachádza Mercado Central, trhovisko, kde každý deň privážajú čerstvé ryby. Tichý oceán je vzdialený iba 80 km od Santiaga a ryby, ktoré tu pripravujú v miestnych reštauráciách, sú naozaj výborné. Cez mestský park Parque Forestal, okolo Národného múzea výtvarných umení sa dostaneme do umeleckej štvrte Pío Nono. Kaviarničky, vinárne, galérie, nájdete tu všetko. Prichádzame priamo ku lanovke na vrch Cerro San Cristobal vysoký 850 metrov. Okrem sochy Panny Márie vysokej 22 metrov ponúka aj krásne výhľady na celé mesto. Dáme si kávičku a užívame si Santiago pod nami a majestátne Andy v pozadí. Vraciame sa do mesta a pár stoviek metrov sa nachádza dom zároveň múzeum La Chascona, kde žil jeden z najznámejších čilských spisovateľov a držiteľ Nobelovej ceny za literatúru, Pablo Neruda. Neskôr poobede možnosť vyhliadky z Costanery, najvyššieho mrakodrapu Latinskej Ameriky a 2.najvyššieho na južnej pologuli. Máte chuť na dobré jedlo? Výborne. Na večeru pôjdeme do kvalitnej reštaurácie, kde pripravujú špičkové steaky a majú bohatý výber chilského vína. Gurmánsky zážitok ako ideálne zakončenie dňa.

15. deň:
Transfer na letisko a odlet ponad Tichý oceán a po 5,5 hodinách pristaneme na malej skale. Veľkonočný ostrov. Začíname návštevou Ahu Vinapu s neuveriteľnými skalnými stenami, ktoré pripomínajú Machu Picchu. Ich vzhľad podľa niektorých odborníkov podporuje teóriu, že prví obyvatelia ostrova prišli z Južnej Ameriky. Pokračujeme nahor k sopke Rano Kau do dedinky Orongo, centra kultu Vtáčieho muža. Domy z mäkkého kameňa boli ohľaduplne zreštaurované, bralá so stovkami petroglyfov zostali nedotknuté. Nezabudnuteľné výhľady si dôkladne vychutnáme.

16. deň:
Vyrážame z Hanga Roa na východné pobrežie, ktoré si dôkladne pozrieme. Chrámy Akahanga a Tongariki – najväčšia plošina ostrova s pätnástimi sochami. Po zemetrasení v roku 1960 ju zničila prílivová vlna, no v roku 1992 bola kompletne zrekonštruovaná. Výlet pokračuje po juhovýchodnom pobreží ostrova so zástavkou pri sopke Rano Raraku, kde sa nachádza 394 moai v rôznych stupňoch dokončenia. Pokračujeme na sever okolo zátoky La Perousse k Ahu Te Pito Kura, k najväčšiemu moai vztýčenému na ostrove. Vysoký je 9,8 metra a váži približne 82 ton. Ďalšou zástavkou je pláž Anakena, kde podľa legendy po prvýkrát pristál na ostrove Hotu Matua. Obed formou pikniku. Miestny Ahu Nau Nau bol čiastočne zrekonštruovaný v roku 1978. Nachádza sa tu aj Ahu Ature Huki, prvý moai opätovne vztýčený na ostrove. Podarilo sa to miestnym obyvateľom v spolupráci s nórskou expedíciou Thora Heyerdahla v roku 1956. Pokračujeme do Vaitey a späť do hotela.

17. deň:
Preletíme z letiska Mataveri späť do Santiago de Chile, kde budeme mať tranzitný nocľah.

18. deň:
Odlet zo Santiaga s množstvom zážitkov. Na jednej ceste sme videli novodobý div sveta, najsuchšiu púšť na svete a najizolovanejšie miesto, uprostred Pacifiku.

19. deň:
Návrat do Európy.

Krajiny

Zobraziť všetky »